Oralna hirurgija
- Vadjenje neizniklih zuba, najčesće umnjaka
- Odstranjivanje vrha korena kod inficiranih zuba
- Uklanjanje nisko pripojene resice koja povezuje gornju usnu i desni kod dece
- Pripreme za izradu proteze kod pacijenata koji su imali teška vadjenja zuba i posledično neravan vilični greben
- Odstranjivanje cista i tumora koji se javljaju u usnoj duplji.
Pre intervencije
Obavezujući stav naše ordinacije je da je pre bilo koje intervencije – usluge, izuzev urgentnih slučajeva, potrebno napraviti O.P.T. snimak, a po potrebi i mali retroalveolarni snimak „sumnjivog zuba”.
Iskustvo
Pored saradnje i konsultacija sa profesorima sa Klinike za oralnu hirurgiju i implantologiju Novi Sad, od februara 2018. godine oralno-hirurške intervencije u ordinaciji vrši spec.dr Ivan Ljubičić.
Oralna hirurgija
Hirurško izvlačenje impaktiranih (neizraslih) zuba
Ova intervencija se vrši da bi se neiznikli zub postavio na svoj odgovarajući položaj gde će vršiti svoju funkciju. Ovo se radi u sklopu ortodontske terapije - nameštanje zuba silom vuče, pomoću žica i bravica. Da bi se na zub postavila bravica potrebno mu je prehodno hirurški pristupiti. Ova intervencija radi se pod lokalnom anestezijom.
Hirurško uklanjanje viličnih cista (enukleacija, cistektomija)
Ciste su šupljine u kosti (ovom slučaju viličnoj) ispunjene tečnošću. Da bi se uklonile potrebno im je prethodno hirurški pristupiti. Intervencija se radi pod lokalnom anestezijom, a preostala šupljina se može popuniti veštačkom kosti (bio oss) ili se prepustiti "prirodnom zarastanju".
Resekcija korena zuba (apikotomija)
Radi se kada je inficiran zub nemoguće sanirati samo obradom kanala korena i vađenjem živca, kao iz drugih razloga. Postupak podrazumeva hirurško pristupanje vrhu korena zuba i njegovo skraćivanje za deo koji je inficiran. Intervencija se radi pod lokalnom anestezijom.
Disekcija zuba
Postupak odstranjivanja jednog ili više inficiranih korenova zuba da bi se preostali koren iskoristio kao nosač za protetsku nadoknadu.Radi se pod lokalnom anestezijom.
Hirurško vađenje zuba
Vrši se kada se zub ne može izvaditi na klasičan način, pa mu se prvo hirurški pristupa da bi se oslobodio put za njegovo vađenje. Postupak se vrši u lokalnoj anesteziji.
Vađenje zuba (ekstrakcija)
Vrši se kada je zub nemoguće sanirati na neki drugi način. Intervencija se radi pod lokalnom anestezijom pri čemu se nastoji da se napravi što manje lokalno traumiranje tkiva te omogući što brži oporavak.
Važno!
Pacijenti koji se odlučuju za oralno-hiruršku intervenciju u našoj ordinaciji, dobijaju pisana i usmena uputstva o tome kako se ponašati pre i nakon intervencije.
Poštovanje ovih uputstava, kao i rad po strogim propisima dezinfekcije i sterilizacije, svode postoperativne kompikacije (kao što su bol i veliki otoci) na minimum.
Primeri iz prakse
Tehnologija
Kod pojedinih pacijenata, uz njihovu informisanost i saglasnost, postoji mogućnost ugradnje veštačke kosti - "bio oss" i zaštitne membrane, radi bržeg zarastanja većih koštanih defekata.